10 трика в чистенето и поддържането на домакинството

- Купете си микрофибърна кърпа. Тя няма равна в почистването на всякакви видове повърхности в дома. Използвайте я за бърсане на прах, почистване на огледала и прозорци, премахване на петна от иноксови повърхности, които не бива да се драскат. Дори и без да нанасяте върху нея препарат за почистване, с нея пак може да се премахнат някои по-леки замърсявания.
- За да не надраскате повърхността на хладилника с магнитчетата, залепвайте отдолу върху магнитчето част от хартиена бележка или тиксо например. Така ще поставите преграда между повърхността на електроуреда и магнита и същевременно няма да намалите силата на залепване.
- Избягвайте препаратите за чистене, съдържащи белина. Въпреки че се смятат за много ефикасни при премахването на микроби и бактерии, белината може да промени цвета на повърхностите.
- Смачквайте празните шишета от безалкохолни напитки и сокове. Така те няма да заемат цялото място в боклука и съответно ще имате още малко време преди да го изхвърлите в контейнера.
- Използвайте ножчето за чистене на котлоните за премахване на загорели остатъци във фурната или в тавите. При равномерен натиск, няма да нараните повърхността и същевременно бързо и лесно ще премахнете загорялото.
- За да изчистите от варовик каната за топлене на вода, напълнете я до горе и оставете водата да заври. Изсипете едно пакетче лимонтозу в нея (не се притеснявайте, ако водата кипне) и оставете да престои така няколко часа. След това няма да има и помен от варовика.
- Ако ползвате миялна машина, оставяйте вратата й открехната. По този начин, ако сте започнали да редите в нея мръсни съдове, но не смятате да я пускате веднага, ще попречите на развитието на микроорганизми, за които влажната и спарена среда предлага най-добрите условия за развитие.
- От време на време пускайте пералната машина на пране на по-високи градуси, за да попречите на задържането на бактерии в нея. Ниските температури за пране и прахът за пране за съжаление не могат да ги унищожат.
- Използвайте дестилирана вода за гладене с пара, тъй като така предпазвате ютията си от натрупване на варовик и удължавате живота й.
- Почистете сребърните или златните си бижута от патината със сода за хляб. За да не ги надраскате, разтворете содата във вряща вода и оставете бижутата вътре. Ако обаче имате такива с естествени камъни, не използвайте сода, а още по-малко вряща вода, тъй като ще разрушите структурата им. Този начин на почистване е подходящ само за метала, но не и за камъни или перли.
Публикувай by Цветен Дом.
За съжаление, дори най-големите привърженици на равенството между половете като че се връщат към традиционното разбиране за разделение на труда. Това означава, че е най-вероятно върху теб ще легнат задълженията по поддържането на дома и отглеждането на детето.